Tidligere udstillinger

  • Ingunn Vestby

    Musikteatrets café i Holstebro, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    tirsdag 1. september 2015 - fredag 27. november 2015

    – maleri/broderi

  • Erik Heide

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg. tlf. 8682 2933
    torsdag 10. september 2015 - lørdag 2. januar 2016

    – Grafiske arbejder

  • Tróndur Patursson

    Kattrup og Tolstrup Sognegård, Skovvej 13B, 8751 Gedved tlf. 7566 5044
    tirsdag 15. september 2015 - mandag 7. december 2015

    – malerier og grafiske arbejder

  • Anita Houvenaeghel

    Vestjyllands Kunstpavillion, Henning Larsensvej 3, 6920 Videbæk
    lørdag 24. oktober 2015 - søndag 29. november 2015

    – malerier og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen og Bo Gorzelak Pedersen

    Løgumkloster Refugium, Refugievej 1, 6240 Løgumkloster. tlf. 7474 3301
    tirsdag 10. november 2015 - søndag 10. januar 2016

    – Grafiske arbejder, Akvareller, Malerier og Broderi og offset tryk

  • Leif Sylvester

    Musikteatrets café i Holstebro, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    mandag 30. november 2015 - torsdag 7. april 2016

    – Grafiske arbejder og offset tryk

  • Bo Gorzelak Pedersen

    Torsted Sognegård ved Torsted Kirke, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    lørdag 13. februar 2016 - mandag 2. maj 2016

    – Malerier

  • Arne Haugen Sørensen og Adi Holzer

    Hanbjerg Kirkehus ved Handbjerg Kirke
    fredag 11. marts 2016 - torsdag 19. maj 2016

    Maleri og grafik. Foredrag ved Søren Nielsen om udstillingen den 29. marts 2016 kl. 19.00

  • Erik Heide

    Ullits Kirke og Foulum Kirke og Svingelbjerg Kirke i Himmerland
    lørdag 19. marts 2016 - lørdag 9. april 2016

    Grafiske arbejder og skulpturer i bronze, granit, støbejern og moseeg

  • Adi Holzer

    Musikteatrets café i Holstebro, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    søndag 8. maj 2016 - tirsdag 9. august 2016

    – Malerier og grafik

  • Leif Sylvester

    Musikteatrets café i Holstebro, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    torsdag 19. maj 2016 - søndag 7. august 2016

    Grafiske arbejder og offset

  • Peter Ejlerskov og Perry Oliver

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23 ved Torsted Kirke, Horsens
    fredag 3. juni 2016 - torsdag 25. august 2016

    Peter Ejlerskov. Malerier

    Perry Oliver: Raderinger. Par og stige og huse.

  • Bo Gorzelag Pedersen

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg
    onsdag 22. juni 2016 - søndag 4. september 2016

    Malerier

  • Simon Aaen

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 8. august 2016 - torsdag 3. november 2016

    - Malerier

  • Erik Heide

    Torsted Kirkes Sognehus, Ønstrupvej 23, 8700 Holsens
    torsdag 25. august 2016 - søndag 13. november 2016

    Grafiske arbejder skabt på Færøerne i årene 2009 - 2016

  • René Holm og Seppo Mattinen

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12 8600 Silkeborg tlf. 8682 2933
    søndag 18. september 2016 - mandag 19. december 2016

    Fremragende grafiske arbejder af den gamle og den unge.

  • René Holm og Seppo Mattinen

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12 8600 Silkeborg tlf. 8682 2933
    mandag 19. september 2016 - søndag 20. november 2016

    Udstilling med fremragende grafiske værker af den unge og den gamle kunstner

  • Leif Sylvester

    Musikteatrets café, Den Røde Plads 16, 7500 Holstebro
    tirsdag 27. september 2016 - onsdag 30. november 2016
    Åbent i Musikteatrets åbningstider

    Salgsudstilling med grafiske værker og offsettryk af Leif Sylvester.

  • Torbjørn Olsen

    Fonnesbæk Kirke, O. Vestergaard-Poulsens Alle 1, Ikast. Åbent alle dage kl. 8.00 - 18.00
    søndag 9. oktober 2016 - onsdag 23. november 2016

    Maleri og grafiske værker

  • Adi Holzer

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    fredag 4. november 2016 - søndag 8. januar 2017

    - Maleri, glaskunst og grafiske arbejder

  • Anita Houvenaeghel

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12 8600 Silkeborg tlf. 8682 2933
    fredag 16. december 2016 - mandag 13. marts 2017

    Grafiske arbejder fra alle årene

  • Torbjørn Olsen

    Farsø Efterskole, Viborgvej 71, 9640 Farsø
    torsdag 5. januar 2017 - søndag 26. marts 2017

    Malerier og grafiske arbejder

  • Leif Sylvester

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 9. januar 2017 - søndag 2. april 2017

    Grafiske arbejder og offset tryk

  • Simon Aaen og Maja Lisa Engelhardt

    Musikteatrets café, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    tirsdag 24. januar 2017 - fredag 24. marts 2017

    Simon Aaen: Malerier og Maja Lisa Engelhardt: Skabelsens syv dage, Offset.

  • Adi Holzer

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Holsens
    lørdag 11. februar 2017 - tirsdag 9. maj 2017

    Malerier og grafiske værker

  • Tróndur Patursson .

    Egedal Kirke, Egedalsvej 3, 2980 Kokkedal
    onsdag 29. marts 2017 - mandag 5. juni 2017

    Glasmalerier og malerier på lærred og grafiske arbejder af Tróndur Patursson.

  • Torbjørn Olsen

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 3. april 2017 - lørdag 10. juni 2017

    - Maleri og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen: Passionsbilleder

    Ullits Kirke, Foulum Kirke og Svingelbjerg Kirke
    fredag 7. april 2017 - søndag 7. maj 2017

    Arne Haugen Sørensen: Passionsbilleder. Grafiske arbejder og akvareller skabt til bogen "Den Store Passion"

  • Erik Heide

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg
    mandag 22. maj 2017 - søndag 20. august 2017

    Grafiske værker skabt på Færøerne

  • Maja Lisa Engelhardt

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 25. maj 2017 - tirsdag 29. august 2017

    Maleri og grafiske værker og offset tryk af Maja Lisa Engelhardt

  • Leif Sylvester og Maja Lisa Engelhardt

    Musikteatrets Café, Den Røde Plads, 7500 Holstebro
    torsdag 22. juni 2017 - søndag 1. oktober 2017

    Grafiske værker og offset

  • Peter Brandes

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    søndag 9. juli 2017 - søndag 26. november 2017

    Grafiske arbejder

  • Erik Heide

    Farsø Efterskole, 9640 Farsø, tlf. 9863 6222
    tirsdag 15. august 2017 - torsdag 26. oktober 2017

    Erik Heide: Grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Standby Sognehus, Vestergårdsvej 1 Strandby, 9640 Farsø
    onsdag 16. august 2017 - fredag 27. oktober 2017

    Arne Haugen Sørensen: Grafiske arbejder og akvareller

  • Arne Haugen Sørensen

    Torsted Sogehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 14. september 2017 - tirsdag 14. november 2017

    Arne Haugen Sørensen: Grafiske værker og akvareller. Salgsudstilling.

  • Erik Heide: Grafiske arbejder

    Standby Sognehus, Vestergårdsvej 1 Strandby, 9640 Farsø
    torsdag 2. november 2017 - torsdag 4. januar 2018

    Erik Heide: Grafiske arbejder

  • Peter Ejlerskov og Seppo Mattinen

    Torsted Sognehus, Ønstrupvej 23, 8700 Holsens
    tirsdag 21. november 2017 - søndag 4. februar 2018

    Peter Ejlerskov: Maleri, akvarel. Seppo Mattinen: Grafiske arbejder

  • Anita Houvenaeghel

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    onsdag 29. november 2017 - torsdag 15. marts 2018

    Malerier og grafiske værker

  • Leif Sylvster

    Sognegården ved Vejen Kirke, Nørregade 98, 6600 Vejen
    søndag 7. januar 2018 - søndag 18. marts 2018

    Leif Sylvester: Grafiske arbejder

  • Sjældne grafiske værker

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg
    søndag 7. januar 2018 - torsdag 5. april 2018

    Grafiske værker af Sven Havsteen-Mikkelsen, Arne Haugen Sørensen, Mikael Kihlman, Perry Oliver, Peter Brandes m. fl. ,

  • Peter Martensen, Erik Heide, Gunleif Grube, Laila Westergaard og Simon Aaen

    Løgumklotser Refugium, Refugievej 1, 6240 Løgumkloster
    fredag 2. februar 2018 - torsdag 1. marts 2018

    Maleri, grafik, granitrelief, Bronzeskulpturer og krucifikser.

  • Torbjørn Olsen

    Ullits, Foulum og Svingelbjerg Kirke.
    søndag 11. marts 2018 - torsdag 19. april 2018

    Torbjørn Olsen: Grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    lørdag 17. marts 2018 - torsdag 14. juni 2018

    Akvareller og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Sejs-Svejbæk Kirke, Julsøvej 130, 8600 Silkeborg, tlf. 8682 1655
    tirsdag 20. marts 2018 - torsdag 16. august 2018

    Arne Haugen Sørensen: Akvareller og grafiske værker. Salgsudstilling..

  • Anne Marie Johansen

    Torsted Kirkes Sognehus, Horsens
    onsdag 2. maj 2018 - onsdag 11. juli 2018

    Malerier og signerede og nummererede Offset tryk

  • Peter Martensen

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg tlf. 8682 2933
    søndag 20. maj 2018 - søndag 19. august 2018

    Grafiske arbejder af Peter Martensen

  • Adi Holzer og Ingunn Vestby

    Holstebro Musikteater, Den Røde Plads 16, 7500 Holstebro
    torsdag 31. maj 2018 - mandag 3. september 2018
    I Musikteatrets åbningstider.

    Malerier og grafiske arbejder og maleri/broderi.

  • Tróndur Patursson .

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    søndag 5. august 2018 - mandag 26. november 2018

    Malerier, glasmaleri og grafiske arbejder

  • Erik Heide: Grafiske arbejder

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    lørdag 18. august 2018 - tirsdag 30. oktober 2018

    Nye grafiske arbejder skabt af Erik Heide på rejser til Færøerne i de seneste år.

  • Adi Holzer

    Sejs-Svejbæk Kirke, Julsøvej 130, 8600 Silkeborg, tlf. 8682 1655
    tirsdag 21. august 2018 - torsdag 8. november 2018

    Malerier og grafiske arbejder

  • Peter Martensen

    Regionshuset Region Midtjytlland, Skottenborg 26, 8800 Viborg
    mandag 3. september 2018 - søndag 30. september 2018

    Grafiske arbejder

  • Peter Martensen

    Regionshuset i Region Midtjylland, Skottegade 26, 8800 Viborg
    tirsdag 4. september 2018

    Grafiske arbejder

  • Peter Martensen

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 1. november 2018 - tirsdag 8. januar 2019

    Grafiske arbejder

  • Peter Ejlerskov

    Musikteatret, Den Røde Plads, 7500 Holstebro
    tirsdag 6. november 2018 - torsdag 10. januar 2019

    Malerier

  • Erotiske værker

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg
    tirsdag 27. november 2018 - søndag 3. februar 2019

    Erotiske værker af blandt andre Arne Haugen Sørensen, Gunleif Grube, Adi Holzer, Sikker Hansen og Perry Oliver.

  • Gunleif Grube

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    fredag 30. november 2018 - mandag 18. marts 2019

    Malerier og grafiske arbejder

  • Anne Marie Johansen

    Sognegården, Romdrupvej 71, 9270 Klarup
    tirsdag 8. januar 2019 - søndag 17. marts 2019

    Maleriudstilling

  • Bjørn Nørgaard

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 10. januar 2019 - søndag 24. marts 2019

    Bjørn Nørgaard: Grafiske arbejder

  • Peter Ejlerskov

    Musikteatrets café, Den Røde plads, 7500 Holstebro
    fredag 25. januar 2019 - lørdag 2. marts 2019
    I Musikteatrets åbningstider.

    Maleri og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Abildgård Kirke, Abildgårdsvej 56, 9900 Frederikshavn
    fredag 8. februar 2019 - tirsdag 23. april 2019

    Grafiske arbejder, akvareller m.m.

  • Leif Sylvester og Peter Ejlerskov

    Musikteatrets Café, Den Røde Plads 16, 7500 Holstebro
    onsdag 20. marts 2019 - søndag 23. juni 2019

    Akvareller og grafiske arbejder af Leif Sylvester og Peter Ejlerskov

  • Gunleif Grube

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 22. marts 2019 - tirsdag 11. juni 2019

    Malerier og grafiske arbejder af Gunleif Grube

  • Adi Holzer

    Karup Kirke, Sognehuset, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    søndag 24. marts 2019 - torsdag 20. juni 2019

    Malerier og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Sevel Kirkem Klostervej 1, Sevel, 7830 Vinderup
    onsdag 27. marts 2019 - tirsdag 30. april 2019

    Grafiske arbejder af Arne Haugen Sørensen

  • Jens Galschiøt

    Regionshuset, Region Midtjylland, Skottenborg 26, 8800 Viborg.
    mandag 1. april 2019 - tirsdag 30. april 2019

    Skulpturer

  • Erik Heide: Grafik og skulptur

    Selde Kirke, Nordsalling
    fredag 12. april 2019 - torsdag 13. juni 2019

    Grafiske arbejder og skulpturer af Erik Heide, er også har udsmykket Selde Kirke.

  • Bjørn Nørgaard

    Fovlum Kirke, Hestbækvej 133, Foulum, 9640 Farsø
    lørdag 13. april 2019 - fredag 3. maj 2019

    Grafiske arbejder

  • Bjørn Nørgaard

    Ullits Kirke, Ullitshøjvej 120, Gl. Ullits, 9640 Farsø
    lørdag 13. april 2019 - fredag 3. maj 2019

    Grafiske arbejder

  • Bjørn Nørgaard

    Svingelbjerg Kirke, Svingelbjergvej 81, Svingelbjerg, 9640 Farsø
    lørdag 13. april 2019 - fredag 3. maj 2019

    Grafiske arbejder

  • Kunst, der vil noget!

    Herning Sygehus, Regionshospital Vest, Gl. Landevej 62, 7400 Herning
    onsdag 8. maj 2019 - søndag 30. juni 2019

    Kunst, der vil noget! under Himmelske dage i Herning.

    Kunstformidlingens salgsudstilling med værker af Arne Haugen Sørensen, Erik Heide, Laila Westergaard, Leif Sylvester, Adi Holzer, Torbjørn Olsen, Simon Aaen, Maja Lisa Engelhardt, Perry Oliver m. fl.

  • Adi Holzer

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 14. juni 2019 - torsdag 22. august 2019

    Malerier og grafiske arbejder

  • Inge Hørup, Thue Møller, Tine Hind, Paul René Gauguin og Peter Ejlerskov

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg. Tlf. 8682 2933
    lørdag 15. juni 2019 - onsdag 7. august 2019

    Maleri og grafiske arbejder

  • Leif Sylvester og Peter Ejlerskov

    Musikteatret, Den Røde Plads 16, 7500 Holstebro
    mandag 1. juli 2019 - søndag 18. august 2019

    Maleri, grafiske arbejder og offset tryk

  • Adi Holzer

    Farsø Efterskole, Viborgvej 71, 9640 Farsø
    lørdag 10. august 2019 - søndag 20. oktober 2019

    Malerier og grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen: Akvareller og grafiske arbejder

    Skæring Kirke, Skæring Kirkevej 1, 8250 Egå
    søndag 11. august 2019 - søndag 6. oktober 2019
  • Maja Lisa Engelhardt

    Karup Kirkes Sognehus, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 12. august 2019 - søndag 17. november 2019

    Maleri, grafiske arbejder og offset tryk.

  • Thue Møller: Originale tegninger

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 23. august 2019 - mandag 18. november 2019

    Tegninger og enkelte tryk.

  • Jubilæumsudstilling på Højskolen

    Silkeborg Højskole, Platanvej 12, 8600 Silkeborg
    lørdag 21. september 2019 - torsdag 7. november 2019

    Jubilæumsudstilling med værker af Bjørn Nørgaard, Gunleif Grube, Arne Haugen Sørensen, Inge Hørup, Peter Ejlerskov, Tine Hind, Erik Heide, Peter Martensen, Peter Brandes.

    Grafiske arbejder og maleri.

  • Simon Aaen

    Skæring Kirke, Skæring Kirkevej 1, 8250 Egå
    torsdag 10. oktober 2019 - søndag 1. december 2019

    Maleri og glasmaleri.

  • Arne Haugen Sørensen

    Karup Kirkes Sognehus, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 18. november 2019 - søndag 16. februar 2020

    Akvareller og grafiske arbejder

  • Tróndur Patursson

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 22. november 2019 - mandag 10. februar 2020

    Maleri og grafik af Tróndur Patursson

  • Maja Lisa Engelhardt

    Vejen Kirkes Sognegård, Nørregade 98, 6600 Vejen
    lørdag 4. januar 2020 - fredag 31. januar 2020

    Maja Lisa Engelhardt: Grafiske arbejder, maleri og offset

  • Maja Lisa Engelhardt

    Sognegården ved Vejen Kirke, Nørregade 98, 6600 Vejen
    søndag 12. januar 2020 - lørdag 29. februar 2020

    Maleri og grafiske arbejder og offset tryk.

  • Arne Haugen Sørensen

    Thyholm Kirkecenter, Nørregade 17, Hvidbjerg, 7790 Thyholm
    mandag 13. januar 2020 - mandag 23. marts 2020

    Grafiske arbejder og akvareller

  • Leif Sylvester og Peter Ejlerskov

    Musikteatret, Den Røde plads 16, 7500 Holstebro
    tirsdag 14. januar 2020 - søndag 1. marts 2020

    Grafiske arbejder og Offset

  • Caroline Krabbe

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 13. februar 2020 - tirsdag 5. maj 2020

    Malerier og tegninger

  • Inge Hørup

    Karup Kirkes Sognehus, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 17. februar 2020 - søndag 14. juni 2020

    Maleri og grafiske arbejder

  • Kunst, der vil noget! Kunstweekend med foredrag og udstillinger

    Refugiet i Løgumkloster, Refugievej 1, 6240 Løgumkloster. Tlf. 7474 3301
    fredag 21. februar 2020 - mandag 24. februar 2020

    Udstillingen med værker af Inge Hørup, Thue Møller, Peter Ejlerskov, Ursula Munch-Petersen og foredrag ved de samme kunstnere og ved Søren Nielsen. Desuden udflugt til Tønder Kunstmuseum. Program og tilmelding hos Refugiet.

  • Adi Holzer

    Selde Kirkes Hus, Skivevej 5, Selde, 7870 Roslev
    mandag 23. marts 2020 - søndag 7. juni 2020

    Adi Holzer: Maleri, glaskunst og grafiske arbejder.

  • Leif Sylvester

    Torsted Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens tlf. 7564 2364
    onsdag 13. maj 2020 - mandag 3. august 2020
    I husets åbningstider

    Leif Sylvester: Grafiske arbejder og offset tryk

  • Erik Heide

    Karup Kirkes Sognehus, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 10. august 2020 - søndag 15. november 2020

    Grafiske arbejder og skulpturer i granit, bronze, støbejern og moseeg

  • Adi Holzer

    Kirkehuset ved Herning Kirke, Østre Kirkevej 1, 7400 Herning tlf. 2947 1599
    torsdag 13. august 2020 - søndag 4. oktober 2020

    Maleri, grafiske arbejder og glasmalerier af Adi Holzer.

  • Arne Haugen Sørensen

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    onsdag 19. august 2020 - tirsdag 20. oktober 2020

    Akvareller fra "Den Store passion" og grafiske arbejder af Arne Haugen Sørensen

  • Erik Heide

    Kirkehuset ved Herning Kirke, Østre Kirkevej 1, 7400 Herning tlf. 2947 1599
    lørdag 10. oktober 2020 - søndag 29. november 2020

    Skulpturer og grafiske arbejder af Erik Heide.

  • Adi Holzer

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 23. oktober 2020 - onsdag 6. januar 2021

    Maleri og grafiske arbejder

  • Erik Heide, Peter Ejlerskov og Caroline Krabbe

    Musikteatret, Den Røde Pl. 16, 7500 Holstebro
    fredag 6. november 2020 - søndag 10. januar 2021
    I Musikteatrets åbningstid

    Maleri og grafiske arbejder

  • Leif Sylvester, Erik Heide, Adi Holzer, Jens Galschiøt, Perry Oliver og Inge Hørup

    Aulum Kunstforening i Aulum Mølle, Møllestræde 2, 7490 Aulum
    lørdag 7. november 2020 - søndag 22. november 2020
    Lørdage og søndage 14 - 17

    Maleri, skulptur, grafiske arbejder, Glas

  • Simon Aaen

    Karup Kirkes Sognehus, Kirkebakken 6, 7470 Karup
    mandag 16. november 2020 - søndag 21. marts 2021

    Malerier og glaskunst

  • Erik Heide

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    fredag 8. januar 2021 - mandag 22. marts 2021
    I Sognehusets åbningstider

    Sjældne grafiske arbejder skabt på Færøerne af Erik Heide

  • Maja Lisa Engelhardt

    Herning Kirkes Kirkehus, Østre Kirkevej 1, 7400 Herning tlf. 9712 2338
    lørdag 9. januar 2021 - søndag 2. maj 2021
    I Kirkehusets åbningstider

    Maleri og grafiske arbejder af Maja Lisa Engelhardt

  • Leif Sylvester

    Måbjerg Kirkehus, ved Måbjerg Kirke 7500 Holstebro
    mandag 1. marts 2021 - søndag 16. maj 2021
    I husets åbningstid

    Offsettryk af multikunstneren Leif Sylvester

  • Caroline Krabbe, Peter Ejlerskov, Leif Sylvester

    Musikteatret, Den Røde Pl. 16, 7500 Holstebro
    mandag 1. marts 2021 - onsdag 30. juni 2021
    I Musikteatrets åbningstid

    Malerier, akvarel og offset tryk af de tre meget forskellige kunstnere,

    Caroline Krabbe, Peter Ejlerskov, Leif Sylvester

  • Simon Aaen

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 25. marts 2021 - søndag 6. juni 2021
    I Sognehusets åbningstider

    Maleri af den unge kirkekunstner Simon, der allerede har udsmykket en stribe danske kirker med både maleri, glas-og bronzearbejder.

  • Inge Hørup og Gunleif Grube

    Herning Kirkes Kirkehus, Østre Kirkevej 1, 7400 Herning tlf. 9712 2338
    fredag 7. maj 2021 - søndag 19. september 2021

    Malerier og grafiske arbejder

  • Birgitte Hansen

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    torsdag 17. juni 2021 - onsdag 8. september 2021
    I Sognehusets åbningstider

    Giclée artprint efter håndlavet collager

  • Adi Holzer

    Skæring Kirke, Skæring Kirkevej 1, 8250 Egå. Tlf. 2572 4879
    søndag 8. august 2021 - søndag 10. oktober 2021
    I kirkens åbningstid

    Malerier og grafiske arbejder af Adi Holzer

  • Adi Holzer - Aars Kirkes jubilæumsudstlilling

    Aars Kirke og Kirkecenter
    onsdag 1. september 2021 - søndag 31. oktober 2021
    I kirkens og kirkecentrets åbningstid

    Aars Kirkes jubilæumsudstlilling med Malerier og grafiske arbejder af Adi Holzer.

  • Caroline Krabbe, Peter Ejlerskov, Leif Sylvester

    Musikteatret, Den Røde Pl. 16, 7500 Holstebro
    søndag 19. september 2021 - mandag 1. november 2021
    I Musikteatrets åbningstid

    Malerier og grafiske arbejder og offset

  • Peter Brandes

    Torsted Kirkes Sognehus, Ørnstrupvej 23, 8700 Horsens
    onsdag 22. september 2021 - onsdag 24. november 2021
    I Sognehusets åbningstider

    Grafiske arbejder

  • Arne Haugen Sørensen

    Brændkjærkirken, Agtrupvej 114, 6000 Kolding
    søndag 3. oktober 2021 - søndag 28. november 2021

    Udstilling med Hjemmealter, akvareller og grafiske arbejder af Arne Haugen Sørensen i anledning af Brændkjærkirkens 50 års jubilæum.